روش های کنترل توقعات کودک

یک قانون رو یادت باشه:

به خواسته های منطقی کودک باید به صورت تمام و کمال پاسخ داد ولی به خواسته های غیرمنطقیش به هیچ عنوان نباید جواب مثبت داد.

با این روش کودک تکلیفش روشنه و سردرگم نمی شه.

بهترین و کاربردی ترین رفتاری که می تونه تاثیر مثبتی در تربیت کودک داشته باشه، تسلیم نشدن در برابر خواسته های غیر منطقیشه.

۱) اصلا تسلیم نشو

زمانی که به خواسته های غیرمنطقی کودک پاسخ منفی می دی و درخواستش رو قبول نمی کنی احتمالا با جیغ و داد و گریه ی فرزندت مواجه خواهی شد…

اکثر پدر مادرها تسلیم گریه و جیغ و داد کودک می شن و همین شروع یک مسیر بسیار سخت در تربیت فرزندشونه

کودکی که همیشه با پاسخ مثبت در مورد خواسته های غیر منطقیش روبرو بوده و حالا با مقاومت و پاسخ منفی والدین روبهرو می شه،عکس العمل غیرعادی زیادی از خودش بروز می ده!

اگر قبلا جیغ می کشید یا گریه می کرد، الان ممکنه پرخاشگری کنه، خودش رو به زمین بندازه، یا دست به هر کار خلاقانه ای که به ذهنش برسه بزنه.

تا بتونه از اون کار به عنوان سلاح استفاده کنهبرای تسلیم کردن شما در برابر خواسته ی غیرمنطقیش.

۲)صبور باش .قانع و مهربان…

عصبانی شدن و فریاد کشیدن اصلا تاثیری نداره!

باید با قاطعیت، آرانش و مهربینی حرفت رو تکرار کنی. اگر قاطغیت داشته باشی، بعد از چند روز حتما رفتار فرزندت تغییر می کنه.

از کودک بخواه هر وقت آرام شد بیاد تا باهم صحبت کنید. چیزی که اهمیت داره اینه که شما در شرایط روحی آرومی باشی و تحت تاثیر گریه های کودک و عکس العمل هایش قرار نگیری.

۳)برای رفتارت یک الگوی ثابت داشته باش.

وقتی کودک با یک الگوی رفتاری واحد از طرف پدر و مادرش مواجه می شه، راحت تر متوجه می شه که باید چه رفتاری در پیش بگیره و آرامش بیشتری خواهد داشت.

اگر یک روز که خسته نیستی، بهش پاسخ منفی بدی و یک روز که حوصله نداری پاسخ مثبت، کارت رو سخت و کودک رو سردرگم می کنی. باعث می شی کلافه بشه و کارهای عجیب تری انجام بده.

۴)نسبت به خواسته های منطقی و غیر منطقی کودک واکنش درست نشون بده. از همین حالا شروع کن!

ممکنه کودک به خاطر تبلیغات تلویزیون، ویترین های فروشگاه ها، کادوهایی که افراد فامیل براش می خرن، و اسباب بازی هایی که دست همسالانش می بینه خواسته های زیادی داشته باشه.

اگر از تمام خواسته هاش استقبال کنی، هیچ وقت یاد نمی گیره که با نگاه کردن به چیزی زیبا لذت ببره، بدون اینکه اون رو داشته باشه.

با افزایش سنش، خواسته هاش هم افزایش پیدا می کنه و توقع داره که همیشه با پاسخ مثبت روبرو بشه.

۵)برنامه ت رو از قبل براش مشخص کن!

وقتی قراره باهم به فروشگاه برید، حتما قبلش بهش بگو که می خواید چه چیزی بخرید و اگر فرزندت چیزی بیشتری خواست، قرارتون رو تکرار کن و تسلیم خواسته ش نشو.

مثلا از قبل بهش بگو که می تونه ققط یک خوراکی برداره.

تگر بیشتر خواست باز سر حرفت بمون…

۶)براش یک “لیست نیازمندی ها” تهیه کن!

فهرستی از وسایلی که فرزندت دوست داره تهیه کن و هربار که قراره چیزی براش بخری، به انتخاب خودش اقدام به خرید از اقلام داخل لیست کن.

هرگز جملاتی مثل” پول ندارم ” رو به کودک نگو و توی نگرانی های بزرگسالان درگیرش نکن.

مثلا بگو “می تونیم با این پول برات وسیله ی بهتری بخریم و بهتره اینقدر پول رو برای این وسیله خرج نکنیم:.

 

هر وقت کودک درخواستی داره حتما اول به این فکر کنید:

آیا چیزی که فرزندم الان از من می خواهد منطقیه یا غیرمنطقی؟

اگر غیزمنطقی بود اصلا پاسخ مثبت ندهید. مهمه که از کودکی به بچه ها کمک کنید تا این مهارت را یاد بگیرند و تعامل بهتری با دیگران داشته باشند.

دکمه بازگشت به بالا