دروغگویی کودکان را چطور کنترل کنیم؟

دروغگویی در کودک دلایل مختلفی دارد و اکثراً بخاطر رفتارهای اشتباه ما رخ می دهد ولی به هر دلیلی که باشد باید راهکارهای مقابله با آنها را بدانیم تا به عادت تبدیل نشود.کودک ، دروغگو متولد نمی شود و دروغگویی او برای آسیب رساندن به دیگران یا فریب دادنشان نیست. دروغگویی در کودکان معمولاً به دلایلی مانند ترس از تنبیه ، تقلید از بزرگترها ،خوشحال کردن افراد ،یا تخیل و ساختن داستان هایی که دوست دارند اتفاق می افتد وقتی کودکی دروغ می گوید اول سعی کنید آرام باشید و این موضوع را به عنوان سوژه استفاده کنید تا بتوانید غیرمستقیم یک مهارت را به او آموزش بدهیم گاهی کودک داستان می سازد بدون اینکه بداند این داستان برگرفته از تخیلش است یعنی گمان می‌کند تخیلش واقعی است در واقع گاهی دروغگویی امری طبیعی و بخشی از فرآیند رشد کودک محسوب می شود.

اصلاً تنبیهش نکنید. اگر از تنبیه بترسد برای فرار از تنبیه دست به مخفی کاری و دروغگویی بیشتری می زند دروغ می‌گوید تا پدر مادرش را از خودش راضی نگه دارد و مشکلی برایش پیش نیاید گاهی دروغ می‌گوید تا خجالت یا عدم کفایت خودش را بپوشاند.

به جای تنبیه و سرزنش اهمیت راستگویی و مورد اعتماد بودن را برایش توضیح بدهید. اگر فرزندتان کار اشتباهی کرده یا وسیله‌ای را خراب کرده و به شما راستش را می گوید سعی کنید خونسرد باشید و بدانید که خونسردی شما موجب شکل‌گیری ویژگی راستگویی در کودک می‌شود.

به فرزندتان مهارت حل مسئله را یاد بدهید و اینکه چطور در مواجهه با مشکلات تصمیم بگیرد. به او بیاموزید که پنهان کاری یا دروغگویی راه‌حل صحیحی نیست و باید بتواند مشکل به وجود آمده را مدیریت و حل کند.

وقتی راست میگوید حتما تشویقش کنید. خیلی مواقع حرفی را به شما می‌زند که دوست دارید بشنوید ولی حقیقت ندارد پس اصلا کودک را تحت فشار نگذارید تا ناخواسته موقعیتی را برایش فراهم نکنید که دروغ بگوید.

اگر کودک ببیند که والدینش به دوستانشون و یا حتی به فرزندانشان دروغ می گویند این رفتار را یاد می‌گیرند و تقلید می‌کنند. مثلاً زمانی که والدین برای ساکت کردن کودک به آنها وعده دروغ میدهد کودک اعتمادش را نسبت به والدینش از دست می‌دهد.

گاهی کودک فرق ((دروغ)) و ((شوخی)) را نمی داند و نمی تواند بینشان تفاوتی قائل شود. در نتیجه گاهی شوخی کردن باعث آموزش دروغگویی به او میشود.

کودک برای راستگو بودن باید به والدینش اعتماد داشته باشد. اگر می خواهید فرزندتان به شما دروغ نگوید باید تحمل شنیدن پاسخ های خلاف میلتان را داشته باشد. 

اگر فرزندتان تصمیم گرفت حقیقت را بگوید برایش سخنرانی نکنید و جلوی خودتان را بگیرید. به خاطر حرفی که زده حتماً از او تشکر کنید و بگویید که چقدر خوشحال از اینکه توانسته این حرف را به شما بزند و حتماً برای پیدا کردن بهترین راه حل به او کمک خواهید کرد.

به کودک برچسب دروغگویی نزنید. چون به او عادت می کند و سعی نمی کند این رفتار را تغییر بدهد هرگز فرزندتان را در مقابل دیگران به خاطر  دروغی که گفته تحقیر نکنید بلکه زمانی که تنها شده در مورد این موضوع صحبت کنید از کودک سوالاتی نپرسید که مجبور بشود دروغ بگوید.

احترام گذاشتن به حریم خصوصی نوجوان و ارزش قائل شدن برای نظرات و تصمیمات او کمک زیادی به ترک دروغگویی می کند. وقتی شما همیشه فرزند نوجوانتان را گناهکار بدانید و به او مشکوک باشید و حرف هایش را باور نکنید انگیزه برای تغییر و خوب بودن هم در اختیارش نمی گذارید.

اگر بدون حتی وقتی حقیقت را بگوید باز مقصر است دیگر حقیقت را نمی گوید. در این سنین حساس همه اشتباه می کنند حذف این اشتباهات به خونسردی و آگاهی والدین بستگی دارد.

برای کودک الگوی صداقت باشید. یادتان باشد شما همواره در حال یاد دادن چیزی به فرزندتان هستید کودک تا رسیدن به بلوغ راه پر پیچ و خمی در پیش دارد و شرط سالم طی کردن این مسیر حمایت و تربیت آگاهانه شماست پس صبور باشید و محیطی ایجاد کنید تا فرزندتان تمام احساساتش را به راحتی بیان کند و یادتان باشد تحسینش کنید و اعتماد به نفسش را بالا ببرید.

دکمه بازگشت به بالا