با این ۷روش در برابر فرزند قاطعیت داشته باشید

داشتن اقتدار و قاطعیت، هماهنگی پدر و مادر و نبود تضاد بین والدین است.

قاطعیت ما باعث ایجاد زمینه هایی برای رشد در تمام محیط های زندگی کودک می‌شود و حاصل آن کودکی متعهد مسئول و با اعتماد به نفس است این امر باعث کسب مهارت هایی می شود که کودک باید در تمام طول عمرش یاد بگیرد.

کودک را مورد اجبار و تحمیل قرار ندهید.

اگر اجبار یا تحمیل به کار ببرید کودک مقاومت می‌کند و همین شروع لجبازیش می‌شود وقتی والدین از اقتدار خود استفاده می‌کنند و کودک را از چیزی منع می کنند و یا انتظاراتی که از کودک دارند را به روش درست برایش توضیح می‌دهند ،به مرور زمان کودک هم شرایط را بدون لجبازی می پذیرد و حتی همین موضوع او حس رضایت می‌دهد.

آرامش خودتان را از دست ندهید.

والدینی که فرزندشان را با قاطعیت و محبت پرورش می دهند کودکان سالم تر و با اعتماد به نفس بالاتری دارند کودک باید بداند که قاطعیت پدر و مادرش به دلیل فقدان محبت نیست قاطعیت یعنی اینکه آرام ولی بسیار جدی و قاطع صحبت کنید در این صورت کودک متوجه می شود راهی ندارد جز اینکه خودش از جایش بلند شود و کارش را انجام بدهد اگر صدایتان را بالا ببرید کودک یاد می‌گیرد تا صدای بلند شما را نشنود و توجه نکند.

زود تسلیم نشوید.

هرقدر خواسته‌های کودک زودتر و آسانتر برآورده بشود خواسته‌ها و خواهش هایش بیشتر می‌شود و کار به جایی می‌رسد که به دلایل مختلف می‌تواند خواسته‌هایش را برآورده کنید کودکی که عادت کرده همه را در برابرش تسلیم و دست به سینه ببیند به محض ورود به جامعه ،سرخورده و متعجب می شود حس می‌کند همه مقابلش مقاومت می‌کنند و همین آزارش می‌دهد.

ترحم و دلسوزی همیشه خوب نیست.

بعضی از والدین فکر می‌کنند اگر کارهای کودک را خودشان انجام بدهند و مسئولیت به کودک ندهند به این لطف می کنند و نمی‌گذارم خسته شود با این کار فقط باعث می‌شود کودک فکر کند ضعیف و از عهده مشکلات بر نمی‌آید این طرز فکری مخرب و باعث گرفتار شدن کودک می‌شود به این ترتیب کودک روز به روز ضعیف تر می شود و اعتماد به نفس و عزت نفس سنش پایین می آید.

بگذار پیام انجام ندادن کارهایش را ببیند و تجربه کند.

این فرصت ها را از او نگیرید همین تجربه هاست که کودک را قوی و با مهارت می کند عصبانی نشوید با آرامش عواقب کارهایش را برایش توضیح بدهید مثلاً وقتی تکالیفش را انجام نمی‌دهد و انتظار دارد شما برایش انجام بدهید اگر قاطعیت شما را ببیند شروع به گریه و جیغ و داد و لجبازی یا هر رفتار دیگری می کند کافی است بدون اینکه عصبانی یا کلافه شوید به راهتان ادامه دهید.

شما به عنوان پدر و مادر کودک باید هر دو یک کلام واحد داشته باشید.

اگر کودک متوجه تضاد بین پدر و مادر شود هیچ نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود عدم هماهنگی پدر و مادر و تضاد آنها باعث می‌شود کودک پدر و مادرش را قبول نکند و کودکی که پدر و مادرش را قبول نداشته باشد در واقع خودش را قبول ندارد در نتیجه اعتماد به نفس و عزت نفسش خدشه‌دار می‌شود.

قاطعیت در رفتار با کودک باعث میشود کودک به خودش اعتماد کند و جلو برود.

وقتی کودک بداند که قرار نیست به هیچ عنوان والدین کارهایش را انجام بدهند خودش از جایش بلند می‌شود و آن نقطه که بلند شد نقطه شروع یادگیری و اعتماد به نفسش خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا