با این ۶ روش با سوء استفاده کودک از اختلافات والدین مبارزه کنید.

اختلاف بین زوج ها امری طبیعی است!! به هر حال دو انسان با دو طرز فکر متفاوت هستید ولی این اختلاف باعث اضطراب کودک می شود چون نمی داند کدام کار درست و کدام کار نادرست و قانون درست کدام هست اختلافات خیلی وقت ها باعث سوء استفاده کودک می‌شود و مطمئناً این موضوع چیزی نیست که والدین برای فرزندشان می خواهند.

۱)تربیت فرزند و اینکه چه چیزی به نفع اوست را از بقیه موارد جدا کن مثلا خشمی را که از موضوعات دیگر داریم و یا رقابت جویی را از تربیت فرزندت جدا کن انتظارات را به طور عینی و جزئی بنویس و سعی کن دقیق و عملیاتی باشند از همسرتان هم بخواهید این کار را انجام دهد و با هم به یک فهرست مشترک برسید مواردی را که هر دو بر سرش توافق دارید جدا کنید و در مواردی که اختلاف نظر دارید به یک نتیجه مشخص برسیدو یکی را انتخاب کنید. هر دو به یک اندازه در تربیت فرزندتان حق دارید و باید همدیگر را درک کنید این طور بهتر می‌توانید نظرات مخالف را بپذیرید و به طرف مقابل احترام بگذارید و به یک راه حل میانه برسید باید هردو راضی باشید و گرنه بی فایده خواهد بود.

۲)با همسرت متحد باش
این موضوع را به عنوان قانون در خانه اعمال کنید که اگر یکی از والدین به دنبال تربیت فرزند بود دیگری ازش حمایت کند حتی اگر در مورد روش اجرا و نوع تنبیه مخالف باشد. خودتان را به عنوان یک تیم متحد در برابر فرزندتان نشان دهید در غیر این صورت هیچ اقتداری به عنوان والد نخواهید داشت بعد در مورد اختلافات خودتان در خلوت با همسرتان حرف بزنید باید این دید را داشته باشید که روش تان برد برد باشد فقط کافی است ببینید کدام یکی واقعی تر و مهم تر و عملیاتی تر است

۳) با همسرت قوانین کلی برای خانه و خانواده تعیین کنید

مثلاً زمان حضور در خانه سهم هر کس در قبال امور خانه را تعیین کنید همچنین زمان انجام تکالیف زمان دیدن تلویزیون و…. بعد این قوانین را به اطلاع فرزندتان برسانید اگر مسئله‌ای وجود دارد که تصمیم گیری در موردش برایتان سخت است زمانی که این کار را انجام بدهید که آرام هستید و می توانید به نظرات همسرتان بدون دعوا یا انتقاد گوش کنید

۴) از تلاش‌های همسرتان تقدیر کنید و دقیقاً ذکر کنید که از کدام رفتار و اقدامش تشکر می‌کنید

۵) در مورد اختلافات فرهنگی و خانوادگی هوشیار باشید

چیزی که در کودکی شما یک روش تربیتی معمول بوده امروز رد شده است شرایط الان خانواده ی شما با خانواده دوره ی کودکیتان خیلی فرق دارد حالا این شما و همسرتان هستید که باید در مورد قوانین خانه و خانواده تصمیم بگیرید. البته ایجاد تغییر در همسرتان نسبت به باور های فکری به زمان و تلاش نیاز دارد.

۶) همیشه قرار نیست به توافق نظر برسید

فقط کافی است تبعات ناهماهنگی در تربیت فرزندتان را به یاد بیاورید و از اختلافات چشم‌پوشی کنید گاهی یکی از شما باید کوتاه بیاید و نظر دیگری را بپذیرد همیشه موضوع درست یا غلط بودن روش تربیتی نیست موضوع مهم این است که فرزندتان نباید از این اختلاف به نفع خودش استفاده کند یا باج بگیرد و به خواسته‌هایش برسد. جنگ میان والدین در برابر کودک هیچ برنده ای ندارد و تمام اعضای خانواده بازنده این میدان هستند شاید امروز از کوتاه آمدن حس خوبی نداشته باشید اما سال های آینده از اینکه فرزندتان از وجود اختلاف بین شما و همسرتان سوء استفاده نکرده و دچار عواقب بدتری نشده خوشحال خواهید بود.

 

دکمه بازگشت به بالا