با این کارها کودک خجالتی را اجتماعی کنیم.(قسمت اول)

در مورد کودک خجالتی باید به جای مقابله و سرزنش کردن با او تمرین کنید تا مهارت پیدا کند.کودک خجالتی از اینکه مورد قضاوت دیگران قرار بگیرد نگران است و این امر باعث می‌شود احساس حقارت کند پس کمک کنید تا اول بتواند احساساتش را بیان کند هر چقدر بیشتر با او حرف بزنید و به او اعتماد به نفس بدهید برقراری ارتباط با دیگران برایش آسان تر می شود.

۱ – به او برچسب‌ها خجالتی بودن نزنید. از گفتن جمله‌هایی مثل (( بچه من خجالتی )) است یا (( رویش نمی شود )) حرف بزند و این دست جملات خودداری کنید وقتی جلوی فرزندتان این جملات را می گویید باعث می شود فکر کند بیماری دارد و این خصوصیت در ذاتش است و درمان نمی شود همین برای او دستاویزی می‌شود که تغییر نکند و کمتر در جمع حاضر شود.

۲ – درکش کنید و تحت فشار نگذارید. کودک خجالتی بیشتر احتیاج دارد که به جای قضاوت های منفی قضاوتهای مثبت در مورد اتفاق بیفتد باید درکش کنید و صبور باشید تا تغییر رفتارش به تدریج و به آرامی صورت بگیرد ولی حامی غیر ضروری اش نشوید یعنی اینکه صرفاً چون کودک خجالتی است برای بهتر شدنش به مهد یا مدرسه نبریدش همین موضوع باعث می‌شود بیشتر خجالتی شود.

۳ – ببینید فرزندتان به چه چیزی علاقه دارد و علایقش را دنبال کنید. فعالیتی که کودک از آن لذت می برد می تواند گامی برای دوستی باشد به او کمک کنید تا ارتباطات اجتماعی ساده را از طریق بازی یاد بگیرد مثلاً به او بگویید اگر به یک کودک دیگر لبخند بزند یا نگاه کند باعث می‌شود دوست پیدا کند راجع به این ارتباط های ساده با او گفتگو کنید و به او آموزش دهید که اگر دوستی به او محبت کرد او هم به گرمی پاسخ دهد تا بتوانند با هم دوست بمانند.

۴ – اهمیت عزت نفس. برای درمان خجالت باید عزت نفس را در کودک بالا ببرید این امر مستلزم این است که کودک والدینی داشته باشد که بتوانند به فرزندشان اعتماد کنند.

۵ – بازی. بازی می‌تواند برای حل خجالتی بودن کودک کمک کند کودک بسیاری از مهارتها را از طریق بازی یاد می‌گیرد می‌توانید از عروسک استفاده کنید و یا با ایفای نقش‌های مختلف در وضعیت های مختلف و مشارکت را یاد بدهید.کودک خجالتی در برابر حرف های اطرافیان بسیار حساس و صحبت‌های شما با دیگران در مورد خجالتی بودنش فقط اوضاع را وخیم تر می کند خجالتی بودن کودک خصوصیات اخلاقی است و با صبر و حوصله تشویق و حمایت پدر و مادرش حل می‌شود.

 

 

دکمه بازگشت به بالا